Ayçiçek Küspesi

Anasayfa

Ayçiçek Küspesi

Küspe ve Kepek

Bazı bitki türlerinin teknik işlenmesinin sonucunda meydana gelen atıklardır. 

 

Hammadenin cinsine göre küspe ve kepek ayçiçek küspesi ve kepeği, keten küspesi ve kepeği, soya küspesi ve kepeği, pamuk küspesi ve kepeği, yerfıstığı küspesi ve kepeği, kenevir küspesi ve kepeği v.b. olarak ayırmaktadır. 

Kümes hayvancılığı için en elverişli soya ve ayçiçek küspe ve kepeği sayılmaktadır. Küspe ve kepek üretim yöntemine göre farklılıklar göstermektedir.

Küspe presleme yöntemiyle yağ üretiminde, kepek ise – ekstraksiyon yöntemiyle yağ üretiminde ortaya çıkmaktadır. Küspede yağ oranı %5-7, kepekte ise %2-3’tür. 

Her ikisi de %50 kadar yüksek protein oranına sahiptir. Bu proteinler yüksek kaliteli, kolay sindirilebilir olup, nitelik olarak genelde hayvansal proteinlere benzemektedir.

Kepek doğal proteinler, selüloz, E ve V vitaminleri, potasyum, fosfor ve diğer mineral maddeleri içerdiğinden dolayı büyükbaş hayvanları, domuz, kümes hayvanlarının yetiştiriciliği için gerekli olan kuru yem üretiminde yüksek proteinli katkı maddesi olarak büyük öneme sahiptir. Ayçiçek kepeği – %30-43 peynir proteini, birçok amino asit, özellikle yavruların büyümesini ve gelişmesini sağlayan metiyonin oranı yüksek olan kıymetli yem niteliğindedir. Küspe ile kıyaslandığında kepekte daha çok peynir proteini, ve daha az %1,5 - yağ miktarı bulunmaktadır. Kabuk miktarı % 16 cıvarındadır (kepek kabuksuz üretilmektedir).

Ayçiçek kepeği proteinlerde bulunan amino asiti çok az miktarda içermekte olup besleyici olmayan maddeleri kapsamamaktadır. Ayçiçek kepeğindeki araboksilan endeksinin soya kepeğindeki endeksine oranı 117’dir, bu durum ayçiçek kepeğine ait protein sindirim niteliğini diğer bitkisel esaslı protein yemlerine göre daha yüksek olduğunu (%78-80) göstermektedir. Ayçiçek kepeğindeki B vitaminin miktarı soya kepeğine göre çok daha fazladır. Ayçiçek kepeğinde büyük miktarlarda niyasin, riboflavin, holin, biyotin, pantoten asit, piridoksin bulunmaktadır. Ayrıca ayçiçek kepeği E vitaminin ciddi bir kaynağıdır.


CIFTCI DANISMA HATTI

0(284) 633 10 07 P.tesi - C.tesi : 09:00 - 18:00