20.32.0 + 15 SO3 + 1 Zn

Anasayfa

20.32.0 + 15 SO3 + 1 Zn

20.32.0 + 15 SO3 + 1 Zn gübresi nedir?

Toros Tarım’ın geliştirdiği dört besinli kükürtlü gübrenin bünyesinde tamamı bitki tarafından kolay alınabilir formda % 20 Azot (N), % 32 Fosfor (P2O5), % 15 Kükürt (SO3) ve % 1 Çinko (Zn) bulunur. Toplam bitki besin maddeleri bakımından % 68 oranında etkili madde ihtiva etmektedir. Taban gübreleri arasında bitki besin maddesince en zengin olan bu gübre potasyumu yüksek olan toprakların hepsinde emniyetle kullanılır. Bünyesindeki azot amonyum formunda olduğu için aşırı yağışlarla veya sulama ile bitkinin kök bölgesinden yıkanıp toprağın derinliklerine doğru azot yıkanması olmaz.

Nerelerde kullanılır?

Diğer kompoze gübrelerin kullanıldığı tüm ürünlerde ve topraklarda kullanılır. Bünyesindeki fosfor bitkinin enerji metabolizmasında, azot, bitkinin hızlı gelişmesi ve bitkinin protein metabolizmasında yer alarak ürün miktarının ve kalitesinin artmasına neden olur. Dört besinli bu gübrenin yapısında bulunan kükürt bitkinin alabileceği sülfat (SO4) formunda olup tarım ürünlerinin kalitesini yükseltir ve depolama ömrünü uzatır. Hububat tarımında % protein ve gluten miktarını arttırdığı gibi yağlı tohum üretiminde (Ayçiçeği – soya – kanola gibi) % yağ miktarını; pamuk, mısır, baklagil (mercimek, nohut, fasulye), soğan, sarımsak gibi bitkilerin verim ve kalitesini yükseltir. Tüm sebze, meyve, bağ ve zeytinliklerde verim ve kalite üzerine etkilidir. Bu konuda geniş bilgileri web sayfasının “Gübreleme Önerileri” kısmında bulabilirsiniz.

Kullanım şekli

Diğer Taban gübreleri gibi tek yıllık bitkilerde tohum ekimi veya fide dikim öncesi veya ekimle beraber toprak altına (tohum ekim derinliğinin 5-6 cm altına) uygulanır. Serpme şeklinde uygulanması durumunda tohum ekim derinliğinin 5-6 cm. altına gelecek şekilde toprağa karıştırılmalıdır. Meyve ağaçlarında, zeytin ve bağlarda, ağaçlarda göz kabarması başlamadan 2-3 hafta önce ağaçların taç izdüşümüne verilir ve kökleri kesmeyecek derinliğe karıştırılır. Toprağın içine karıştırılmadan toprak yüzeyinde bırakılan gübrelerdeki fosfordan bitkilerin yararlanma oranı çok az olur. Bunun sebebi bitki besini olarak fosfor, yağışlarla yılda 5-6 cm. kadar derine inebilmesindendir. Bunun için bu gübrenin bitkinin kök bölgesine yakın yere karıştırılması gerekir.


CIFTCI DANISMA HATTI

0(284) 633 10 07 P.tesi - C.tesi : 09:00 - 18:00